Wózki do bram i bramy przesuwne

Wózki do bram i wygodne otwieranie bramy

Jednym z bardzo ciekawych i popularnych rodzajów bram są bramy przesuwne. Jest to związane z faktem, że tego rodzaju bramy zajmują bardzo niewiele miejsca. Dzięki temu można instalować je na bardzo ograniczonych powierzchniach. Na rynku dostępne są wersje samonośne oraz szynowe wymagające montażu czegoś takiego jak min. wózki do bram. Jednak niezależnie od użytej wersji bardzo ciekawym pomysłem są elementy kute, które doskonale urozmaicają każdą bramę tego rodzaju. O wiele bardziej popularnym rozwiązaniem dostępnym na rynku są bramy samonośne. Poruszają się one kilka centymetrów nad ziemią. Rozwiązania oparte na szynach są bardziej awaryjne i mają pewne ograniczenia. Dlatego też na rynku o wiele częściej znaleźć można rozwiązania samonośne.

Konstrukcja

Bramy przesuwne montuje się na specjalnych podstawach, które przytwierdzone są do wylanych fundamentów. Wózki do bram wyposażone są najczęściej w dwa komplety rolek, po których porusza się brama. Zadaniem rolek jest utrzymywanie ciężaru bramy oraz nadawanie kierunku poruszania się bramy. Niektóre modele bram powinny być także wyposażone w rolki pionujące. W przypadku gdy wszystkie elementy połączone są w jedną całość zapewniają odpowiednią stabilność. Brama samonośna wydłużona jest zwykle o przeciwwagę, która zapewnia im odpowiednią stabilność, a także aby w końcowych fazach ruchu brama nie opadała. Dodatkowo trzeba pamiętać, że brama tego rodzaju nie może być wyższa niż 2,4 metra.

Kiedy nie można?

Jeśli chce się zamontować bramę przesuwną to trzeba pamiętać, że na drodze nie może być żadnych przeszkód takich jak kwiatki, drzewek, śmietników czy też też innych. Oczywiście trzeba pamiętać, że furtka czy też klamki do furtki nie mogą blokować otwierania bramy. Jeśli tak się stanie to niestety brama przestanie spełniać swoją funkcjonalność. Pewnym rozwiązaniem, które można zastosować w przypadku niewielkiej ilości miejsca na zamontowanie tego rodzaju bramy jest brama teleskopowa. Bramy tego rodzaju składają się z jakby z dwóch połówek i dzięki temu zajmują o wiele mniej miejsca od ich standardowych rozwiązań. Jedna połówka porusza się wówczas na drugiej.

Napęd do bram

Jeśli lubi się wygodę to bardzo fajnym pomysłem z całą pewnością są napędy do bram. W ten sposób otwieranie bramy, które jednak pomimo rolek ułatwiających przesuwanie waży swoje staje się o wiele łatwiejsze. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednią jakość tych napędów.
Dodatkowo warto zobaczyć jakie można kupić ozdoby kute, które mogą w doskonały sposób urozmaicić całą bramę, która będzie w ten sposób wyglądać o wiele lepiej.