Zamki do bram i ich rodzaje z zastosowaniem

Funkcjonalne zamki do bram

Metalowe ogrodzenia posesji mają swoje zalety. Są bowiem bardzo trwałe i estetyczne. Do tego zapewniają domownikom wysoki poziom bezpieczeństwa. Natomiast o funkcjonalności decydują zamki do bram. To one wraz z zawiasami umożliwiają płynne otwieranie i zamykanie wrót. Warto, więc wiedzieć, że występują w kilku wersjach. Dostępne rodzaje i ich zastosowania opisujemy poniżej.

Polecane zamki do furtek i bram

Od lat sporym uznaniem cieszą się zamki wpuszczane. Co już sugeruje nazwa są ukrywane w konstrukcji bramy czy furtki. W skład klasycznego zestawu wchodzi wkładka bębenkowa, mechanizm zamykający, klamka oraz zaczep montowany do słupka. Najlepszym wyborem są modele wykonane z materiałów odpornych na korozję. Przy regularnej konserwacji będą działać długo i bezproblemowo. Do szczególnie popularnych modeli wpuszczanych należy zamek hakowy.
Zamek hakowy działa w bardzo prosty, ale skuteczny sposób. Zamyka się, gdy wyposażona w niego furtka lub brama dojeżdża do słupka ogrodzeniowego. Wtedy przynajmniej jeden hak samoistnie blokuje się na zaczepie. Gdzie stosuje się opisywane rozwiązanie? Zamek tego typu wykorzystuje się w bramach skrzydłowych i przesuwnych. Pojawia się także w furtkach. Chętnie montowany jest w drzwiach garażowych, najczęściej przesuwnych. Należy, zatem do uniwersalnych wyrobów.

Zasuwy i rygle do bram

Poza zamkami wpuszczanymi dostępne są też inne rozwiązania. Należą do nich elementy montowane w widocznym miejscu ogrodzenia. W ten sposób mocowana jest klasyczna zasuwa do bramy zamykana na kłódkę. Wykorzystuje się ją przeważnie we wrotach dwuskrzydłowych. Sprawdzi się także w furtce prowadzącej na posesję. W obu przypadkach najlepiej postawić na wyroby kute. Dlatego, że są odporne na uszkodzenia a przy tym oferują ciekawe walory dekoracyjne.
Wraz z zasuwą warto zamontować rygiel do bramy. Zapobiega samoistnemu otwieraniu się skrzydła. Ponadto sprawdza się, jako dodatkowe zamknięcie. Tym sposobem dotarliśmy do ostatniej propozycji, jaką jest zamek elektromagnetyczny. By działał prawidłowo do furtki należy dociągnąć przewody elektryczne. Zapadka ryglująca zamek otwiera się dopiero po naciśnięciu przycisku w domofonie. Nie trzeba, więc podchodzić do ogrodzenia by wpuścić kogoś na posesję.